Alternativní realita

5. března 2018 v 23:01 | Ellaria |  Zamyšlená
https://static.tumblr.com/ee0f59dc4d7d6b1223d4caa7a099c6f4/x6ztkvq/wvxn21p5n/tumblr_static_mushrooms-fantasy-house-village-anime-and-fantasy-1080x1920.jpg

Občas se zasním a v mysli utíkám pryč z místa, na kterém se nacházím. Nejde o to, že bych se tu neměla dobře, ale někdy mívám zkrátka pocit, že je toho na mně moc a že se vůbec nehodím do dnešního uspěchaného světa plného stresu. A tím spíše, že jsem na stresování sebe sama odborník a nutně bych potřebovala vypnout a odložit ze sebe tíhu všech starostí - těch domnělých i těch skutečných.


V takových okamžicích se opájím představou, že bych bydlela v krásném venkovském stavení; zrekonstruovaném, pochopitelně. Kdo se rekonstrukce ujme, to se neptejte. Ve vizi mi hodně pomáhají soudobé pořady - například Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli anebo zapomenutý Ranč u Zelené sedmy, který jsem jako malá zbožňovala. Tam je mnoho krásných domů postavených v dávném stylu, ale skvěle převedených do dnešní moderní doby. Bylo by tam plno světla, vůní a dřeva. Nechyběla by velká zahrada plná bylinek, zeleniny a ovoce a také by tu pobíhalo několik domácích zvířat. A já bych si spokojeně žila mezi tím vším, pěstovala bych si rostliny na záhradce, sklízela a dál je zužitkovávala - nakládala, zavařovala, uskladňovala, vařila a pekla. To by bylo domácích výrobků! A taky domácí vejce, mléko a další produkty z něj, třeba bych se naučila dělat i něco s vlnou, pletení košíků taky dávno obdivuju a vracela bych se k různým zvykům jako masopust, Velikonoce, Vánoce, dožínky... Chodila bych se psem na dlouhé procházky, na kamnech by leželo několik koček, všichni bysme měli úsměv na tváři. A VŮBEC BYCH SE NESTRESOVALA A BYLO BY MI MEZI TÍM VŠÍM KRÁSNĚ!

....

Pravda je taková, že práce na zahradě mě nijak zvlášť nebaví. Možná sklízet - ale rovnou do pusy. Proti hnípání v hlíně, jak říkám, toho mnoho nemám, ale můj koníček to určitě není. A z dětských let vím, že všechno to pěstování a udržování pozemku je především pekelná dřina a často s bídnou odměnou - to když přijdou škůdci, špatné počasí anebo zlomyslný domácí mazlíček. I kdyby se náhodou urodilo tolik, že bych měla na rozdávání, tak současné zákony malým podnikatelům zrovna nepřejí. Už vidím, jak si rvu vlasy nad vším papírováním, vyřizováním a razítkováním. A znovu se na mě nabaluje stres, když si představím, že bych náhodou byla úspěšná a lidi by si objednávali moje výrobné marmelády, zavařeniny, sýry, cokoliv.
Zvířata mám moc ráda, ale mnoho zkušeností s nimi nemám - když nepočítáme psy a všemožné hlodavce. Jak úspěšně udržovat při životě ovce, slepici a podobné tvory nemám tušení. A upřímně ty opeřence zrovna dvakrát nemiluju.
Vlastně se musím přiznat, že mám ráda i to město a žít "na samotě u lesa" není zrovna můj sen. Jsem příliš zvyklá na to, že mám všechno pod rukou. Odhazování sněhu taky není zrovna dvakrát dobře.
A taky si musím připustit, že jsem schopna se stresovat vždy a všude; už to dobře vidím - bylinky mi uschly, zeleninu sežraly ty potvory ovce, ovoce sklidi škůdci, před verandou hospodaří krtek, slepice zase utekli, beran mě prohání po zahradě, kočka drápe to nádherné dřevo a pes žere moje domácí výrobky, které ovšem nemají zdaleka tak vysokou estetickou hodnotu jako v mých představách... Majestání trámy nad hlavou mi baští dřevomorka, do kůlny teče a nemáme tu signál...

Ale idylická představa zbavená všech reálných poviností a starostí, které takový život obnáší, je to překrásná...
Ell.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Berry Berry | Web | 14. března 2018 v 21:00 | Reagovat

Též tak občas sním. A kouzlu zahrádky jsem propadla loni. Nemám tam toho kdovíjak - máme pár jabloní, já zkusila přidat na podzim angrešt a rybíz (uvidíme, jak přežily zimu), ale jinak hlavně česnek, špenát, cuketu, rajčata. Loni jsem ze srandy zkusila lněné semínko (jo, rostlo, plodilo, ale to sklízení :-/) Občas kukuřice, fazole, kdysi jahody (ale pak maminka prohlásila, že pro bažanty je okopávat nebude). Jezdila jsem jednou za týden na kole (máme to v osadě), posekala trávu, udělala údržbu rajčat, pohladila je a obdivovala, jak rostou a zase jela domů. Zničená, hotová, ale s pročištěnou hlavou. Strašně se těším, až ten čas letos zase nastane. Stalo se to mým rituálem, časem pro mě samotnou, abych vypla od stresu. Taky to jinak moc neumím...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama