Proč věřím svému tělu?

5. února 2018 v 21:23 | Ellaria |  Zamyšlená
Salut.

Moc děkuji za všechny komentáře a za čas, který tu strávíte. Díky za podporu u minulého článku, že chcete vědět, co se mi honí hlavou, když mi zrovna není "ouvej". Snad nebudete zklamaní a články Vám něco dají. Nebudu slibovat hory doly, jsou to snad běžné věci, co se mi honí hlavou, o které mám chuť se podělit.

Stačí zapnout televizi. V přímém sledu několik minut tam pojedou reklamy, které slibují vyléčit nachlazení, chřipku, gynekologické problémy, suchou kůži, mastnou kůži nebo roztřepené konečky vlasů. Jak to čtete určitě se Vám vybavuje spousta konkrétních reklam a přípravků. Podobné je to na internetu, hned na Vás blikají panely, kde ujišťují o nalezení zázračného léku na cokoliv - obezitu, kuří oka, zažívací problémy. A do třetice se zkuste podívat do reklamních letáků, které Vám přistály ve schránce, i když si to třeba nepřejete - kromě již zmíněných reklam tam dost možná najdete leták z lékárny, kde nabízí léčiva v nekonečně výhodné nabídce. Mimo to, že bych lékárnám zakázala takové akce pořádat, přijde mi to celé k smíchu. Víte proč? Myslím, že člověk si v mnoha případech dokáže pomoct sám a naprosto jednoduchým způsobem, ale zapomněli jsme to nebo jsme to odsunuli do pozadí s myšlenkou, že babička sice byla moudrá, ale na léčení rýmičky je krátká a bude lepší se nadopovat x přípravky z lékarny. Za akční cenu, pochopitelně.
http://moziru.com/images/drawn-weed-pill-5.jpgNa tomto místě přichází z mé strany zcela jasné upozornění - tento článek rozhodně nemá za cíl zrazovat Vás od požívání lékařské péče! Jsem ráda, že naše země má zdravotnictví na dané úrovni a všichni můžeme užívat jeho služeb. Mnoho nemocí si žádá kvalifikovaný přístup a není možné je vyléčit doma a vlastní snahou. Sama lékaře pravidelně navštěvuji ze stran preventivních prohlídek a jakmile si to můj zdravotní stav žádá, tak upaluji do ordinace! Následujícími řádky Vás určitě nechce přesvědčit, abyste dali "výpověď" svým lékařům a zdravotním pojišťovnám a běželi do lesa objímat stromy, chci jen poukázat na to, že trochu zapomínáme na vlastní možnosti a věci ženeme do extrémů - jak v pozitivním tak negativním slova smyslu. Jedním extrémem je uvedené zanevření na lékařskou péči, ale druhým je běžet s jedním kýchnutím k lékaři.

Dám konkrétní příklad (dokonce velmi tématický!). V podzimních a zimních měsících se mnoho lidí dopuje vitamíny - u nich doma pak můžete najít celý zástup platíček, krabiček a lahviček, co ukrývají zásobu "zdravíčka" - komplexy vitamínů, některé vitamíny osobně, podpůrce imunity a tak dále. Ptám se proč? Opravdu je nutné hodit si do pusy každé ráno pět druhů vitamínů s myšlenkou, že letos určitě neonemocníte? ... Sama beru během těchto "kritických" měsíců vitamín C a dál se spoléhám na možnosti přírody a svoje vlastní. Co to obnáší? Není to žádná věda a nemusíte za tím hledat nic složitého; přiměřeně se oblékám - to znamená, že v září se neoblékám do péřové zimní bundy a jakmile začne přituhovat a foukat chladný vítr, tak nejsem líná vytáhnout čepici a na nějako dobu uklidit sukně a podobné parády. Poctivě a pravidelně si myju ruce; i když jen dorazím do školy a nechystám se zrovna jíst, tak si ruce po cestě městem umyju. Dodržuju pitný režim (a nemusí to být jen čaje), doma se také snažím pravidelně větrat, abych sem vehnala vzduch. https://data.whicdn.com/images/141051304/large.jpgSpoléhám se na přirozené vitamíny, které jsou v ovoci a zelenině, snažím se kupovat především sezónní věci, protože si jsem jistá, že příroda dobře ví co a proč dozrává právě v danou dobu. V průběhu celého roku se snažím dopřávat si přiměřenou dávku pohybu...
Při bolestech hlavy si snažím dát první pomoc "příjmem" čerstvého vzduchu čili větráním nebo krátkým pobytem venku, když to jde. Začnu pít víc vody nebo si jdu na chvíli lehnout, zavřít oči (když to jde).
Na bolest břicha v první řadě zkusím mátový čaj nebo hřejivý polštář, neházím si do krku léky na zažívání.
Na rýmu opravdu není od věci uvěřit hrnec vody, kápnout do něj éterický olej anebo alespoň bylinkovou sůl, hodit si na hlavu ručník a pár minut tak inhalovat.
Na hmyzí (včely, vosy...) bodnutí je fajn ocet nebo cibule.
...
Příkladů by mohlo být nespočet. Nechc se nikoho dotknout, ponižovat někoho, kdo si jde vzít léky, nabádat k zanedbání lékařské péče. Selský rozum má do sebe mnoho, ale když se třetí týden dávíte v záchvatech kašle, tak je málo pravděpodobné, že zábal na krk a čas s citronem zabere. Chci poukázat na to, že jsou i jiné cesty než kvanta farmaceutických přípravků. Mám za to, že moje tělo přesně ví, co potřebuje. Když jsem unavená jdu si na chvíli lehnout (pokud je to možné). Mám zkušenost, že se opravdu vyplatí si třeba na půl hodiny zavřít oči než tu celé odpoledne zívat, přemáhat se a ve finále nic neudělat, být produktivní jen zčásti. Jestliže mám chuť na danou potravinu, pak se snažím dát si jí, zřejmě je v ní něco, co si tělo žádá. Když mě něco bolí, hledám příčinu - určitě to není jenom tak. Věřím ve své tělo.

Ell.
P.S. Za letošní zimu jsem nestonala. Počítám, že jakmile tenhle článek vyjde na světlo, tak mi karma napálí alespoň tři nemoci, aby mě hrdost na péči o své zdraví přešla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fall Fall | Web | 7. února 2018 v 21:50 | Reagovat

Nase tela jsou schranky neceho hodnotneho. Nekomu funguji leky a vitaminy (rady) a nekdo se (uz) muze spolehat sam na sebe. Drzim palce, pokracuj :)

2 Melly Melly | Web | 9. února 2018 v 18:26 | Reagovat

S většinou, o čem v článku píšeš, souhlasím, vyjádřím se však jen k tomu, u čeho s Tebou nejsem úplně za jedno...
Tělo občas potřebuje věci, které z běžné stravy nedokážeme získat v takovém množství, aby to mělo význam. Proto se podle mě někteří lidé dopují "vitaminy" (pro mě příkladem je moje maminka a rutin...). Nevidím na tom nic až tak špatného, protože tyto přípravky většinou znamenají, že se lidi zamýšlejí nad svým tělem a chtějí pomoci jeho přirozeně správnému fungování :)

3 Berry Berry | Web | 11. února 2018 v 11:44 | Reagovat

Souhlasím s Melly i tebou. Myslím si, že je špatně, když se někdo spoléhá jenom na vit. C a vůbec nejí čerstvé ovoce a zeleninu (stejně v našich končinách je vhodnější papat nakládané zelí než pomeranče, ale komu by se chtělo, když to jsou takové kokinka). Ale lidem, kteří bývají častěji nemocní, neuškodí dát si Echinaceovou kůru nebo taky jako Mellyn příklad s maminkou, mého bratra teď velmi trápily bradavice a po vydlabávání, vypalování, namáčení a solích měl doporučeny ještě dva vitamíny pro lepší hojení.
Když jsem v 16 měla první migrény a skončila na neurologii, zvládla jsem to pak s Gingem na prokrvení. Dnes už mi to nestačí a musím k tomu přidávat kofein a paralen ve vážnějších případech.
Ale jinak vše zaháním postupně zázvorem, mátou, meduňkou a bezinkami. Každý máme jiné tělo a naprosto souhlasím s tím, že co funguje jednomu, nemusí druhému a žádný extrém není dobrý. Děkuji za čtení!

4 Ellaria Ellaria | Web | 12. února 2018 v 12:29 | Reagovat

Děkuji za komentáře :)
Melly a Berry, cítím chuť dovysvětlit svůj postoj - jak nyní koukám, nepodala jsem to v článku dost srozumitelně. Nemám vůbec nic proti tomu, když lidé berou přípravek,který má podpořit správné fungování jejich těla; ne všechno se dá získat v dostatečném množství ve stravě, někdy nám potřebné látky ubírá nemoc. Sama jsem tak brala hořčík a vitamín A. Chtěla jsem spíš poukázat na lidi, kteří se radši "nacpou" komplexem vitamínů ap., než by si vzali ovoce a zeleninu/snažili se podpoře imunity jít naproti i jinak než  ládováním léků. :-)

5 Berry Berry | Web | 26. února 2018 v 15:45 | Reagovat

[4]: Myslím, že jsem to tak chytla. Ale je lepší si věci vyjasnit :)
Poslední týden jsme na článek myslela - měla jsem parádní poctivou chřipku - a poctivě jsem zalezla do postele, potila, paralen vzala když jsem měla skoro 39 - protože jsem mladá a nedělalo mi problém to vydržet, u babičky bych se na to tvářila jinak. A jsem ráda, že jsem to poctivě vyležela a vypotila! :) Pro můj organismus jen a jen dobře ;-) (když už :-D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama