Neprofesionálnost

29. listopadu 2017 v 22:57 | Ellaria |  Pocity
Stála jsem frontu na pokladnu v supermarketu. Fronta byla dost dlouhá sama o sobě a ještě se něco pokazilo. Za zády mi stály dvě ženy - kamarádky.
Tady bych ráda uvedla, že nemám ve zvyku poslouchat cizí hovory. Kromě toho, že se jedná o neslušnost a nic mi do toho není, tak pohled do cizích životů mě nezajímá. Pro úplnost dodám, že také nosím sluchátka a hlasitost puštěné hudby neodpovídá zdravotním parametrům. Přesto jsem tentokrát slyšela a hluboce mě to zasáhlo.
Jedna z žen se svěřovala druhé (za předpokladu, že si pod procesem svěřování představíte hlasitý hovor uprostřed přeplného obchodu). Týkalo se to její práce. Svěřující se žena byla dula.
(Wikipedie na toto téma říká: Dula je starořecký název, jenž se dnes používá pro speciálně vyškolenou ženu, která poskytuje především psychickou (ale i fyzickou) oporu novorodičce. Dulu nelze zaměňovat s porodní asistentkou, nemá totiž potřebné zdravotní vzdělání popř. vyškolení)


Byla to dula, která se svou prací evidentně nebyla spokojená a vyčerpávala ji. Dula, která si na místě plném lidí pustila pusu na špacír a začala vykládat o své klientce, která měla složitý porod, která jí několikrát volala (a ji tím obtěžovala), popisovala, co přesně jí řekli lékaři, jaké měla ona klientka představy o svém porodu, jméno jejího manžela, na kolik centimetrů byla v danou chvíli otevřená a tak dále.
A mě se během jejího monologu chtělo čím dál tím víc plakat a zvracet. Stála za mnou žena, ve kterou jiná žena svěřila svou důvěru s vírou, že jí provede těhotenstvím a porodem, což jsou věci nanejvýši intimní. A tato paní (dula) vláčela její vřelost sračkami, když na místě přeplněném lidmi vykládala všechny podrobnosti. Přišlo mi to tak odporné a neprofesionální, že jsem měla chuť se otočit a začít na ní křičet, ať pro boha zmlkne.

Mám porozumění pro to, že člověka může jeho práce (či klient pokud pracuje s lidmi) vyčerpávat až znechucovat. Chápu potřebu dostat do ze sebe ven, svěřit se. Nicméně člověk by měl respektovat etický kodex své práce. K takovému svěřování existuji odborná pracoviště a odborní lidé, u kterých je jistota, že dané informace nepustí dál. A jestliže nedáte jinak než se svěřit svému blízkému, pak by to mělo být v soukromí domova nad hrnkem kávy a nikoliv v naplněném obchoďáku.

Pokud práci nechcete dělat, tak jí nedělejte. Není nic snažšího.
Nezraňujte ty, kteří ve Vás vložili všechno.
Je to nejen hluboce neprofesionální, ale zároveň nelidské.
Ell.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hrozně vážná Hrozně vážná | Web | 29. listopadu 2017 v 23:32 | Reagovat

Tak to je naprosto otřesné. Zatím jsem nebyla schopná pochopit, proč za nimi rodičky vůbec chodí. A když už tak nechápu jak se můžou takhle ty ženské chovat. Mluvit o něčím zdravotním stavu i v soukromý by bylo neprofesionální. Natož v přeplněném obchoďáku. Ta ženská by se měla stydět.

2 Melly Melly | Web | 30. listopadu 2017 v 13:27 | Reagovat

Je to smutné... asi kvůli své vyhořelosti ztratila i zábrany... ale vůbec bych neřekla, že toto bude typ práce, u které někdo vyhoří...

3 Hnedoocka Hnedoocka | Web | 30. listopadu 2017 v 15:20 | Reagovat

To je hrozný..snad tuhle práci brzo opustí, protože je to teda dost nefér vůči její klientce. Jak píšeš-kdyby to aspoň řekla v soukromí. Určitě neni dobrý to v sobě dusit, ale mluvit tímhle způsobem, je neprofesionální.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama